Katowice

Live at the free IEM Expo in Katowice 2023

🏆 WELCOME TO KATOWICE 2023 🏆

Looking back at a successful year one, we're raising the bar even further,
making our first stop no other location than the Hall of Heroes.
Join us at our first ESL Impact standalone event of 2023: Live at the free-to-enter IEM Expo, alongside IEM Katowice, on February 10 - 12. The stakes are high, walking among the greatest CS:GO legends of our time, there is no better place
for our participants to build their own legacy.

Teams ⚔️

Nigma Galaxy

Europe Invite

HSG

Asia Invite

CLG Red

North America Invite

Furia

South America Invite

NAVI Javelins

Europe Qualifier #1

9 Panda Fearless

Europe Qualifier #2

B4 Esports

North America Qualifier

Saints

South America Qualifier

SEE YOU AT KATOWICE?

Join us and the crowd live at IEM Katowice in Poland and support your favorite players and teams! Tickets for IEM Katowice 2023 are on sale now and automatically grant access to ESL Impact!

The Formatqualifier & main event

Format - main event

group stage:

PlayOffs

prize pool

PLACE
Prize Money
Total
$100,000
1st
$50,000
2nd
$20,000
3rd-4th
$10,000
5th-6th
$3,000
7th-8th
$2,000

Rules

Sign ups are open ✏️

All women are welcome to sign up. You miss 100% of the shots you don't take and who knows, maybe you'll be the next one to lift the trophy!

Open Qualifier #1

Europe
North America
SOUTH America
1 advances to Katowice
1 advances to Deciders
1 advances to Deciders
December 14-15
December 14-15
December 14-15
Sign up now
Sign up now
Sign up now

Open Qualifier #2

Europe
North America
SOUTH America
1 advances to Katowice
1 advances to Deciders
1 advances to Deciders
December 17-18
December 16-17
December 16-17
Sign up now
Sign up now
Sign up now

Schedule 🗓

Qualifier
Day
Timeslot #1
Timeslot #2
Timeslot #3
EU Qualifier #1
14th December
19:00 CET - Ro32 [Bo1]
20:00 CET - Ro16 [Bo1]
21:00 CET - Ro8 [Bo1]
15th December
19:00 CET - Ro4 [Bo1]
20:00 CET - Final [Bo3]
Winner qualifies to Katowice
EU Qualifier #2
17th December
19:00 CET - Ro32 [Bo1]
20:00 CET - Ro16 [Bo1]
21:00 CET - Ro8 [Bo1]
18th December
19:00 CET - Ro4 [Bo1]
20:00 CET - Final [Bo3]
Winner qualifies to Katowice
NA Qualifier #1
14th December
20:00 EST - Ro32 [Bo1]
21:00 EST - Ro16 [Bo1]
22:00 EST - Ro8 [Bo1]
15th December
20:00 EST - Ro4 [Bo1]
21:00 EST - Final [Bo3]
Winner qualifies to Decider match
NA Qualifier #2
16th December
20:00 EST - Ro32 [Bo1]
21:00 EST - Ro16 [Bo1]
22:00 EST - Ro8 [Bo1]
17th December
20:00 EST - Ro4 [Bo1]
21:00 EST - Final [Bo3]
Winner qualifies to Decider match
NA Decider
18th December
20:00 EST - NA Decider [Bo3]
Winner qualifies to Katowice
SA Qualifier #1
14th December
19:00 BRT - Ro32 [Bo1]
20:00 BRT - Ro16 [Bo1]
21:00 BRT - Ro8 [Bo1]
15th December
19:00 BRT - Ro4 [Bo1]
20:00 BRT - Final [Bo3]
Winner qualifies to Decider match
SA Qualifier #2
16th December
19:00 BRT - Ro32 [Bo1]
20:00 BRT - Ro16 [Bo1]
21:00 BRT - Ro8 [Bo1]
17th December
19:00 BRT - Ro4 [Bo1]
20:00 BRT - Final [Bo3]
Winner qualifies to Decider match
SA Decider
18th December
19:00 BRT - SA Decider [Bo3]
Winner qualifies to Katowice

Matches

{{ match.playdate * 1000 | date:'fullDate' }}
{{ match.playdate * 1000 | date:'shortTime' }}
{{match.result_team1}} : {{match.result_team2}}
{{match.map1}}
Live Stream:
{{ match.playdate * 1000 | date:'EEE' }}, {{ match.playdate * 1000 | date:'mediumDate' }}
{{ match.playdate * 1000 | date:'shortTime' }}
{{match.team1.name}}
{{match.result_team1}} -
{{match.team2.name}}
{{match.result_team2}} -

meet the teams

8 Teams coming to Katowice

the broadcast team 🐔

Schedule

Day
Time CEST
Rounds
Group/Bracket
Watch
1. Thursday 12th
12:00 - 22:30
Bo2
Group A, Group B
Stream A | B | C
2. Friday 13th
12:00 - 22:30
Bo2
Group A, Group B
Stream A | B | C
3. Saturday 14th
12:00 - 22:30
Bo2
Group A, Group B
Stream A | B | C
4. Sunday 15th
12:00 - 20:00
Bo2
Group A, Group B
Stream A | B | C
5. Monday 16th
11:00 - 00:30
Bo3
UB1 (Ro8) #1, #2, #3, #4
Stream A
6. Tuesday 17th
12:00 - 22:00
Bo3
LB1 (Ro8b) #1, #2, #3
Stream A
7. Wednesday 18th
12:00 - 22:00
Bo3
LB1 (Ro8b) #4 & UB2 (Ro4)
Stream A
8. Thursday 19th
9. Friday 20th
12:00
Bo3
LB2 (Ro4a)
Live at the Arena | Stream A
15:35
Bo3
LB2 (LB Ro4a)
Live at the Arena | Stream A
19:05
Bo3
LB3 (LB Ro4b)
Live at the Arena | Stream A
10. Saturday 21st
12:00
Bo3
LB3 (LB Ro4b)
Live at the Arena | Stream A
15:35
Bo3
UB3 (Ro2)
Live at the Arena | Stream A
19:05
Bo3
LB4 (Ro2a)
Live at the Arena | Stream A
11. Sunday 22nd
12:00
Bo3
LB4 (Ro2b)
Live at the Arena | Stream A
16:00
Bo5
Grand Final
Live at the Arena | Stream A