ESL MP Wiosna 2019 zakończone!

Weekend 7-9 czerwca dostarczył niebywałych emocji związanych z finałowymi meczami wiosennej edycji rozgrywek ESL Mistrzostw Polski. W nowej ESL Arenie Katowice zgromadzili się kibice, a internetowa publiczność mogła śledzić zmagania najlepszych esportowców w Polsce doświadczając szeregu nowości związanych z produkcją show.

Aristocracy Mistrzem Polski W Counter Strike: Global Offensive

Zacznijmy od tego, co działo się w turnieju Counter-Strike: Global Offensive. Do stolicy Górnego Śląska przybyło sześć najlepszych drużyn z fazy zasadniczej. Za faworytów od początku uważano zawodników Aristocracy, którzy w poprzednim sezonie okazali się najlepsi, reprezentując wówczas barwy Teamu Kinguin, i teraz stanęli przed trudnym zadaniem: obroną tytułu.

Ostatecznie zespół Wiktora „TaZa” Wojtasa dokonał tego – najpierw w półfinale pokonał Actina PACT, a następnie stanął w szranki z Virtus.pro. Dla Wojtasa był to mecz szczególny, gdyż w przeszłości sam reprezentował barwy swoich przeciwników i grając pod tą banderą odnosił największe sukcesy. Po dwóch mapach Arcy mogło cieszyć się jednak z triumfu, zaś Virtus.pro musiało zadowolić się drugim miejscem. – Chce mi się płakać z radości. Ciężko mi się mówi, a to jest rzadkość. Jestem bardzo szczęśliwy– przyznał TaZ po finale ESL MP w CS:GO.

Klasyfikacja końcowa ESL Mistrzostw Polski Wiosna 2019 w CS:GO:

 • 1. Aristocracy – 80 000 PLN
 • 2. Virtus.pro – 40 000 PLN
 • 3-4. x-kom team, Actina PACT – 15 000 PLN
 • 5-6. AGO Esports, Izako Boars – 10 000 PLN
 • 7-8. ERROR 404 by Codewise Gaming, Wisła Płock – 5 000 PLN

devils.one na najwyższym stopniu podium League of Legends

O ile w przypadku CS:GO nie możemy mówić o nowym mistrzu, tak w przypadku League of Legends już tak. Illuminar Gaming, które w ostatnich latach dominowało polską scenę tej gry, zostało zdetronizowane. Zespół Pawła „delorda” Szabli został pozbawiony tytułu najlepszej drużyny LoL-a w kraju przez devils.one.

DV1 przebrnęło przez ESL Mistrzostwa Polski Wiosna 2019 nie przegrywając choćby jednej gry, co dobitnie pokazuje, jak dobrze do rozgrywek przygotowani byli podopieczni Adriana „hatchy’ego” Widery. – Ciężko to opisać, pierwszy raz tego doświadczyłem. To naprawdę jest super uczucie, ale jeszcze to chyba do mnie zbytnio nie dotarło – mówił w pomeczowym wywiadzie Tobiasz „Agresivoo” Ciba, członek zwycięskiej drużyny.

Klasyfikacja końcowa ESL Mistrzostw Polski Wiosna 2019 w LoL:

 • 1. devils.one  – 35 000 PLN
 • 2. Illuminar Gaming – 16 000 PLN
 • 3. PRIDE – 10 000 PLN
 • 4. Katastrofa Awionetki – 7 000 PLN
 • 5-6. SuperNitro1, Wisła Płock – 4 000 PLN
 • 7-8. Indictive Esports, Vortex Five – 2000 PLN

ESL Mistrzostwa Polski Wiosna 2019 – nowa jakość

Kolejny sezon ESL Mistrzostw Polski przyniósł ze sobą szereg zmian i ulepszeń. Począwszy od fazy zasadniczej turnieju CS:GO wprowadzono do produkcji transmisji rozwiązania z obszaru AR co znacznie uatrakcyjniło przekaz. Realizowane ze studia w Katowicach transmisje cieszyły się dużym zainteresowaniem fanów przez cały okres trwania rozgrywek.

Finały ESL Mistrzostw Polski Wiosna 2019 odbyły się w nowej ESL Arenie w Katowicach. W studiu o powierzchni ponad 3200m2 metrów kwadratowych zbudowano scenę dla zawodników, której dźwięk i oświetlenie były zsynchronizowane z API gier, co wpływało na aktywne uczestnictwo publiczności podczas rozgrywek finałowych.

W ESL Arenie oprócz sceny z publicznością mieszczącą ponad 100 osób każdego dnia stworzono strefy relaksu dla zawodników oraz publiczności, ponad 100 metrowy backstage dla realizatorów eventu i strefę rozgrzewkową dla graczy.

Natomiast wśród nowości w realizacji transmisji znalazło się między innymi użycie profesjonalnego, dotykowego telestratora, gdzie eksperci od Counter-Strike’a i League of Legends przeprowadzali profesjonalną analizę spektakularnych zagrań meczowych. Podobnego sprzętu używa się między innymi podczas analizy meczów piłki nożnej.

ESL Mistrzostwa Polski Wiosna 2019 – podsumowanie oglądalności

Wszystkie transmisje z ESL Mistrzostw Polski Wiosna 2019 na platformach Twitch, YouTube i Facebook zanotowały 3 467 767 wyświetleń. Skumulowana średnia liczba użytkowników oglądających rozgrywki wyniosła 91 958, natomiast fani oglądali swoich faworytów łącznie przez 638 931 godzin. Daje nam to ponad 26 622 dni ciągłego oglądania przez jedną osobę, co daje ponad 887 miesięcy. Czyli jedna osoba musiałaby spędzić prawie 74 lata na ciągłym oglądaniu transmisji z ESL Mistrzostw Polski Wiosna 2019.

Materiały publikowane w social media ESL związane z ESL MP Wiosna 2019 zanotowały prawie 14 000 000 wyświetleń.

Partnerami ESL Mistrzostw Polski Wiosna były takie firmy jak Intel, Mercedes, Paysafecard, STS i Acer Predator.