Ciekawostki

Czego nie wiedziałeś o IEM Katowice

IEM Katowice 2022 będzie dziesiątym wydarzeniem organizowanym przez ESL w Spodku, co sprawia, że jest to najdłużej odbywający się stadionowy event na świecie. Przez te wszystkie lata, zarówno pod szyldem ESL, jak i Intel Extreme Masters, odbywały się turnieje w StarCrafta II, League of Legends, CS:GO, Dotę 2, PUBG, Heroes of the Storm, Hearthstone’a, Quake Champions, Fortnite’a i Rainbow Six: Siege.

Nic więc dziwnego, że w związku z tymi wszystkimi wydarzeniami powstało tak wiele ciekawych i nietypowych historii. Ten artykuł przedstawi zaledwie małą ich część. Żeby była jasność: nie wspominamy tu o wydarzeniach, które już znacie, czyli między innymi o soO, backdoorze xPeke czy pamiętnym zwycięstwie Virtus.pro. Zamiast tego chcemy wam przybliżyć wydarzenia, których nie znacie. Anegdoty, które pokazują, jaki wpływ na cały esport miał Intel Extreme Masters Katowice.

Pierwsza kwestia wydaje się najbardziej oczywista: event organizowany przez ESL w Katowicach był pierwszym, ale na pewno nie ostatnim, który odbył się w hali wielkości Spodka. Aktualnie odbywanie się turniejów esportowych w takich obiektach jest czymś zupełnie normalnym, ale wtedy zdecydowanie tak nie było. W 2013 roku IEM zajmował 1 500 m², a cztery lata później - w 2017 roku - powierzchnia wzrosła aż do 15 000 m².

Na rozwój w tym okresie wskazują też inne liczby. Jeśli porównamy szczytową liczbę widzów online z 2013 i 2014 roku, zauważyć można wzrost aż o 400 000. Warto też wspomnieć, że w 2014 roku IEM Katowice odwiedziło 73 000 osób, podczas gdy w 2017 uczestników eventu na miejscu było aż 173 000.

Przeniesienie eventów do aren to także zasługa szybkiego rozwoju serwisów streamingowych na początku 2010 roku. Esportowi dało to bowiem platformę do rozwoju, wszak w 2014 roku w wydarzeniu uczestniczyło osobiście tyle samo osób, co oglądało pierwsze transmisje z IEM-a w 2007. Stadiony dały nowe możliwości, jak chociażby wprowadzenie flag i bannerówprzez kibiców StarCrafta II w 2014. Coś takiego nie byłoby możliwe w trakcie turniejów odbywających się w halach targowych.

Play Video

2015

2014 był także rokiem, gdy Counter-Strike zaliczył swój debiut w wypełnionym po brzegi Spodku. IEM World Championship było co roku organizowane przez ESL jako jeden z najważniejszych turniejów Counter-Strike’a. Po roku przerwy w 2013, w 2014 i 2015 ESL zorganizowało w sumie cztery oficjalne Majory w następcy CS-a 1.6, Global Offensive. Dwa w Katowicach i dwa w Kolonii. Miasta te zyskały wśród fanów esportu ogromną popularność.
Play Video

2016

W 2016 roku katowicki turniej CS:GO nie miał co prawda rangi Major, ale jego pula nagród nadal wynosiła 250 000 dolarów, a wydarzenie miało jeszcze większy rozmach. Do organizacji rozgrywek w StarCrafta 2, League of Legends i CS-a wykorzystano 1000 komputerów, 50 kamer, stworzono 5 pięć pomieszczeń produkcyjnych i użyto 15 kilometrów kabla internetowego. Podczas gdy zawody CS-a w 2014 roku odbyły się pod szyldem ESL Major Series, w 2015 nosiły nazwę ESL One, a w 2016 rozgrywki LoL-a, SC2 i CS:GO znalazły się w końcu pod jedną banderą - Intel Extreme Masters.
Play Video
W 2016 zadebiutowało też trofeum IEM, które wykorzystywane jest do dziś. Wyprodukował je warsztat w Bremie, który zajmuje się również produkcją patery dla mistrzów Bundesligi. W 2007 roku puchar wytwarzany był ze szkła, między 2008 i 2016 przybierał różne formy, ale cały czas był metalowy, a później zdecydowano się na tę, która obowiązuje aż do dziś.
Play Video

2017

Wydarzenie w Katowicach stale rosło w siłę - zwiększała się liczba kibiców na miejscu oraz tych zgromadzonych przed monitorami, a jednocześnie rosła jakość produkcji. 2017 pod tym względem nie był inny. Transmisja dostępna w 19 językach trafiła do 46 milionów unikalnych widzów online, co było wzrostem o 36% w porównaniu do 2016. Jak już wspomnieliśmy, event odwiedziło osobiście 173 000 osób, a w osiągnięciu tego wyniku bardzo istotna była większa strefa Expo.

Play Video

2018

Edycję z 2018 roku wiele osób zapamięta przez bardzo niskie temperatury. Przeziębionych osób było tak wiele, że lokalna apteka zaproponowała pracownikom ESL darmowe leki. Warto jednak pamiętać, że marzły nie tylko osoby pracujące przy wydarzeniu. Już wcześniej tradycją stało się, że w nocy przed Spodkiem ustawiała się kolejka osób, które chciały wejść na IEM i w 2018 nie odstraszyły ich mrozy sięgające nawet -20ºC. Zgromadzonym przed wejściem esportowym kibicom w sukurs przyszedł Matthew “Sadokist” Trivett, który dostarczył wówczas ponad 200 cheeseburgerów, choć sam niedługo wcześniej skończył długi dzień pracy jako komentator.

Play Video

2019

W 2019 IEM Katowice odwiedzili dwaj premierzy Polski, w tym jeden wówczas pełniący tę funkcję. Wydarzenie składało się z sześciu różnych turniejów, a wśród nich był także powracający na Górny Śląsk i po trzech latach w ręce ESL Major CS:GO. Rozgrywki średnio śledziło 860 000 osób, co było najlepszym wynikiem w historii firmy. A łączna pula nagród wynosząca 2 500 000 dolarów została rozdysponowana pomiędzy 600 graczy z ponad 60 różnych krajów.

Kiedy Intel zaczął wspierać Extreme Masters w 2007 roku, jednym z głównych celów było uczynienie tego cyklu prawdziwie globalnym. Od tamtej pory IEM rozrósł się do rozmiarów, których jego autorzy początkowo nawet nie zakładali. To flagowy event ESL, w którego trakcie trybuny wielkich stadionów są zapełniane kibicami esportu. Stało się tak między innymi dzięki Katowicom.

Play Video

2020

Rok później można było tylko marzyć o pełnym stadionie. Pandemia COVID-19 rozprzestrzeniała się po świecie, a o 19:00, dzień przed startem play-offów IEM Katowice, ESL otrzymało informację od władz, że kibice nie będą mogli wejść do Spodka. Był to cios dla całej esportowej społeczności, ale ta przetrwała. Dla wielu z nas, osób siedzących w domach, esport stał się ucieczką od codzienności. Finał turnieju CS:GO na IEM Katowice w szczytowym momencie oglądało ponad milion osób. Był to nowy rekord wśród turniejów niebędących Majorami.

Play Video

2021

W 2021 pandemia nadal trwała, co oznaczało, że IEM Katowice odbędzie się online. I choć cała esportowa rywalizacja przeniosła się do internetu, IEM wciąż wyróżniał się największym prestiżem. W StarCrafcie II w tamtym roku IEM Katowice zastąpił BlizzCon jako turniej, który miał wyłonić mistrza świata. Ostatecznie wygrał go Włoch Riccardo “Reynor” Romiti, który przerwał tym samym ośmioletnią dominację zawodników z Korei Południowej.
Play Video

2022

2022 to rok, w którym odbędzie się dziesiąty IEM w Katowicach. Oznacza to , że dziesięć lat temu radny miasta Katowice, Michał Jędrzejek zapytał Michała “Carmaca” Blicharza, czy istnieje możliwość, by w stolicy Górnego Śląska odbył się turniej esportowy. Jeszcze wtedy postawienie na to miasto nie było gwarantem odniesienia sukcesu. George Woo z firmy Intel przed IEM Katowice 2013 opisywał polski gaming, jako niezbyt duży. Później udowadniał to również fakt, że 80% biletów God Mode kupowali zagraniczni kibice.

Tego samego nie można powiedzieć dzisiaj. Aktualnie większość biletów tego rodzaju kupują Polacy. Gamingowy rynek w 2013 roku był niewielki nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Trzeba więc podkreślić, że event, jak ten w Katowicach zmienił postrzeganie i pozycję esportu. Do tej pory ESL organizowało stadionowe wydarzenia w obu Amerykach, Azji i Australii. Ale Katowice, jako że były pierwsze, zawsze będą wyróżniane.

Play Video

Tegoroczny event będzie szczególny z wielu względów. Do Spodka wracają kibice, jest to pierwsze stadionowe wydarzenie ESL od początku pandemii i po raz pierwszy w Katowicach wyłoniony zostanie mistrz świata w StarCrafta II. Rozgrywki CS:GO też będą szczególne. Organizacje z różnych zakątków świata tworzyły swoje super drużyny, by przerwać erę NAVI, a Katowice to dla nich debiutancki turniej lanowy.

IEM Katowice ma już 10 lat, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia. Bilety wciąż są w sprzedaży: